Roháčsky vodopád a Brestovská jaskyňa

 


Žiaci z krúžku „Mladý cestovateľ“ začali svoju činnosť v novom školskom roku 2018/2019 turistikou v Roháčoch. Využili jeden z posledných slnečných dní babieho leta. Veľkým lákadlom pre všetkých bola návšteva Brestovskej jaskyne, ktorú sme všetci navštívili po prvýkrát. Brestovská jaskyňa je prvou sprístupnenou jaskyňou na Orave a v Západných Tatrách. Vznikla v druhohornom vápencovo-dolomitovom súvrství. Vyznačuje sa pozoruhodnými priestormi, ktoré vznikli podzemnou činnosťou Studeného potoka v stredných a mladších štvrtohorách. Dĺžka jaskyne je 1890 m. Na jej dne sa nachádza aktívne riečisko so siedmimi sifónmi. Táto oblasť je prístupná len pre skúsených potápačov – speleológov. V jaskyni sa nachádzajú mikroskopické jaskynné živočíchy, ktoré sú endemitmi danej oblasti. Prezimuje v nej deväť druhov netopierov. Jaskynnú výzdobu tvoria stalaktity, stalagmity a duté brká.


Najväčším zážitkom pre nás bolo to, že jaskyňa nie je osvetlená. Všetci sme dostali prilby s čelovkami, ktoré nám poskytovali svetlo. Sprievodca veľkou baterkou osvetľoval zaujímavé útvary. Adrenalínová bola aj cesta po kovových rebríkoch v dvoch poschodiach jaskyne.
Spoločne sme sa tak vžili do kože jaskyniarov objavujúcich tajomstvá podzemia.
Do jaskyne môže vstúpiť na jeden vstup len 15 ľudí . Druhá skupina bola zatiaľ v Múzeu oravskej dediny v Zuberci - Brestovej. V skanzene sa nachádza viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy. Nás samozrejme najviac zaujal najväčší objekt – dom richtára z Rabčíc. Prekrásny bol aj drevený kostol sv. Alžbety Uhorskej s funkčným prenosným orgánom.
Posledným cieľom turistického výletu bol Roháčsky vodopád. Tento skvost oravskej prírody sa nachádza v nadmorskej výške 1340 m n. m. Jeho dĺžka je 23 metrov a pretečie ním 500-1200 litrov vody za jednu sekundu.

Po fotení pri vodopáde sme sa vrátili na parkovisko, kde nás čakal autobus. Unavení, ale šťastní a plní dojmov sme sa vrátili domov. Na záver chceme poďakovať pánovi starostovi Jozefovi Slovíkovi za finančný príspevok na vstupenky.


Vedúce krúžku: RNDr. Zlatica Krumpová a Mgr. Beáta Ogureková