Školský rok 2019/2020

Viac informácií nájdete na stránke:

Noc výskumníkov 2019

V obchodnom centre OC Mirage v Žiline sa dňa 27.9.2019 konal 13. ročník festivalu vedy „Európska noc výskumníkov“. Žilina bola jedným z piatich miest Slovenska, ktoré sa na jeden deň stali centrom vedy. Motto tohto ročníka bolo: „Život ako ho (ne)poznáme“. V priestoroch nákupného centra boli umiestnené vedecké stánky a prezentácie Žilinskej univerzity, Univerzity Komenského v Bratislave, Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry, Slovenského Červeného kríža, ale predstavili sa aj inovatívne firmy a ďalšie inštitúcie, ktoré predviedli novinky zo slovenskej vedy a inovácií. Tento vedecký festival prilákal tisícky návštevníkov a medzi nimi aj našich žiakov 7. a 9. ročníka a členov Amavet klubu zo ZŠ s MŠ Rabčice v sprievode učiteľov Ing. Angely Bigošovej, RNDr Zlatici Krumpovej a Mgr. Dominika Vojtašáka.
Vyskúšali sme si masáž srdca a umelé dýchanie na figuríne, programovanie robotov, prácu s 3D tlačiarňou, preverili vedomosti z geografie a techniky, zažili virtuálnu realitu s 3D okuliarmi a kráčali po Mesiaci, dozvedeli sa zaujímavosti o dedičnosť v krvi, naučili zásady správneho vykurovania a spracovanie komunálneho odpadu, oboznámili sa s celiakiou a bezlepkovými potravinami, vyskúšali si silu roztočením pneumatiky a dozvedeli sa veľa zaujímavých informácií o zložení, dezéne a údržbe pneumatík. Odchádzali sme nadšení z objavovania tajov vedy a s predsavzatím, že na budúci rok si ďalší ročník festivalu vedy nenecháme ujsť.

Ing. Angela Bigošová